Winter Storm Official Fan Club Greece

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

+4
Ktn
afedikoxalarwse6178
Frozen_Angel
TarjaPhoennix
8 απαντήσεις

    Dream Theater

    TarjaPhoennix
    TarjaPhoennix
    Tarja Diamond Member
    Tarja Diamond Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3684
    Όνομα : Eλλη
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Minas Tirith
    Μέλος από : 07/06/2009

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από TarjaPhoennix Δευ Ιουλ 04, 2011 5:22 am

    polu wraio kommati pantws..ontws axios o new drummer...k malista exoun vgei k alla 2
    sto youtube..anamenoume twra gia 2 augoustou....
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Ktn Δευ Αυγ 01, 2011 11:43 am

    ..finally! Οι Fates λέει σκίσανε σήμερα στη Λάρισα, το setlist των Theater σκίζει για πλάκα, ειδικά με Metropolis για ενκορ τα πάντα όλα, οπότε πάμε για πολύ μεγάλα πράγματα.

    Ελπίζω μόνο να μη μας κάνει τίποτα νερά -κυριολεκτικά :b- ο καιρός, γιατί Βόλο σήμερα η αλήθεια είναι πως πνιγήκαμε λίγο. Κι όχι τίποτ' άλλο, το ιστορικό του Terra Vibe δεν είναι ιδιαίτερα καλό όταν έρχεται στις βροχές. Αλλά τες πα, τι στο Δια. Crossed fingers και βουρ για Μαλακάσα!

    Εδιτ:

    Τελικά μας έκανε τη χάρη ο καιρός και φχαριστηθήκαμε συναυλία.

    Οι Fates Warning έπαιξαν για μια ώρα και ήταν ό,τι έπρεπε για ζέσταμα. Δυνατοί, όχι όσο περσι που τους είχα δει θεσσαλονίκη, αλλά αρκετά για να μας ταρακουνήσουν. Στον ήχο υπήρχαν μερικά ζητήματα, ειδικά με το μικρόφωνο που ήταν σχετικά θαμμένο, αλλά σαν σύνολο ήταν πολύ καλοί. Για το υπόλοιπο κοινό δεν ξέρω, η αλήθεια είναι πως πρέπει να ήταν σχετικά χλιαρές οι αντιδράσεις κρίνοντας από κάποια σχόλια του Adler, μεις σχετικά μπροστά γουστάραμε πάντως. Highlights τα Still Remains και Eleventh Hour.

    Μετά από μια βασανιστική παύση περίπου μισής ώρας, ακολουθόντας το πρόγραμμα, τα φώτα χαμήλωσαν, το theme του Inception ακούστηκε απ' τα ηχεία και η συναυλία άρχισε με Under a Glass Moon. Ο ήχος πολύ καθαρός και όσο δυνατός έπρεπε για να μην τιγκάρει, με τον Petrucci να είναι λίγο πιο μπροστά από τον Rudess, αλλά λεπτομέρειες. Στα καπάκια These Walls και Forsaken, με το LaBrie να πατάει τέλεια, ενώ το Endless Sacrifice ήταν το πρώτο κομμάτι που όλο το Terra Vibe ταρακουνήθηκε.

    Ο Mangini γεμάτος ενέργεια πίσω από το ντραμκιτ-φρουριο έκανε το κενό του Portnoy να φαίνεται κάπως μικρότερο, και το σολο του ηταν όσο ρυθμικό και μετρημένο έπρεπε για να μην κουράσει κανέναν, ενώ έδεσε άψογα με την οργανική παράνοια του Ytse Jam, όπου ο καθένας από τους 4 που βρισκόταν στη σκηνή έδωσε το δικό του ρεσιτάλ. Συνέχεια με το μελωδικότατο Peruvian Skies, ενώ η πρώτη -και μοναδική- κοιλιά της συναυλίας ήρθε στο Great Debate, το οποίο αν και δεν είναι άσχημο κομμάτι, δεν μου έκατσε καθόλου στη συναυλιακή βερζιον του.

    Το καινούριο On the Back of Angels ακουγόταν καλύτερα κι από την στουντιο έκδοση που έχουμε ακούσει στο tube, ενώ τα Caught in a Web και Fatal Tragedy μας επέστρεψαν σε φουλ ρυθμούς, με τον Myung να κλέβει την παράσταση σε αρκετά σημεία. Και κάπου εκεί.. The Count Of Tuscany. Στα αγαπημένα μου κομμάτια των Theater, με τα lead να παίρνουν και να δίνουν, τον LaBrie να αποδίδει άψογα και τα φωνητικά του Portnoy -μην πω καλύτερα :b- και το Floydίζον σημείο στη μέση να μας ταξιδεύει μακριά. Άψογο.

    Στο encore απ' όσο έχω δει σ' αυτή την περιοδεία παίζουν Metropolis και Learning to Live. Προσωπικά πριν το λαηβ έλεγα ότι ήθελα το πρώτο, χωρίς δεύτερη σκέψη. Μετά το λαηβ, αυτομουτζώνομαι, γιατί ακούσαμε το δεύτερο και απλά θυμήθηκα γιατί λάτρεψα το Images and Words. Απίστευτο κομμάτι, με τα σολο να κυριαρχούν και την τσιρίδα λίγο μετά τη μέση, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.

    Πολύ δυνατή, γεμάτη συναυλία, κρατάμε το "we won't let it happen again" του LaBrie (για τα 4 χρόνια που είχαν να μας επισκεφτούν) και αναμένουμε με ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον το καινούριο αλμπουμ. Very Happy
    Quietus
    Quietus
    Tarja Fan
    Tarja Fan


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 137
    Όνομα : Ioannis
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Inside the Ivory Tower
    Μέλος από : 30/07/2010

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Quietus Παρ Αυγ 05, 2011 2:51 am

    Εχω "ανεβάσει" φωτογραφίες και από τις δύο συναυλίες Λαρισα / Μαλακασα στο blog μου:

    http://eburnus.blogspot.com/2011/08/dream-theater-fates-warning-live-greece.html

    http://eburnus.blogspot.com/2011/08/fates-warning-live-larissa-2011.html
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Ktn Δευ Αυγ 08, 2011 11:27 pm

    Πήγες και Λάρισα; Ωραίος!

    Όπως κοιτούσα αυτές απο Μαλακάσα συνειδητοποίησα ότι παίζει πολύ άνετα να είμασταν δίπλα δίπλα. Περίπου δεύτερη-τρίτη γραμμή, αν πήρε το μάτι σου έναν με μια μπλούζα του φετινού Sonisphere, γω ήμουν :b
    Quietus
    Quietus
    Tarja Fan
    Tarja Fan


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 137
    Όνομα : Ioannis
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Inside the Ivory Tower
    Μέλος από : 30/07/2010

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Quietus Κυρ Αυγ 14, 2011 10:46 am

    Ktn έγραψε:Πήγες και Λάρισα; Ωραίος!

    Όπως κοιτούσα αυτές απο Μαλακάσα συνειδητοποίησα ότι παίζει πολύ άνετα να είμασταν δίπλα δίπλα. Περίπου δεύτερη-τρίτη γραμμή, αν πήρε το μάτι σου έναν με μια μπλούζα του φετινού Sonisphere, γω ήμουν :b

    Σήμερα γύρισα από διακοπές ;-) Έχω μεγάλη "τρέλα" με τους Fates και μια και είχα άδεια από την δουλειά το έκανα, συνάντησα και άτομα από Θεσσαλονίκη στην Λάρισα, πρέπει να ήταν και άλλοι από Αθήνα, δεν ήμουν ο μόνος «παλαβός» χα χα. Πρέπει να σε είδα, μέσα στον χαμό στην Μαλακάσα ;-)
    TarjaPhoennix
    TarjaPhoennix
    Tarja Diamond Member
    Tarja Diamond Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3684
    Όνομα : Eλλη
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Minas Tirith
    Μέλος από : 07/06/2009

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από TarjaPhoennix Κυρ Αυγ 14, 2011 11:33 pm

    mporw na pw pws oi Theoi m gia allh mia fora htan apaixtoi..

    Sxetikes photos exw anevasei sto profil m sto fb,opoios thelei mporei na koitaxei..
    kathws k ena videaki apo thn sunaulia to forsaken...

    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Ktn Δευ Αυγ 15, 2011 4:33 am

    Quietus έγραψε:Έχω μεγάλη "τρέλα" με τους Fates και μια και είχα άδεια από την δουλειά το έκανα, συνάντησα και άτομα από Θεσσαλονίκη στην Λάρισα, πρέπει να ήταν και άλλοι από Αθήνα, δεν ήμουν ο μόνος «παλαβός» χα χα. Πρέπει να σε είδα, μέσα στον χαμό στην Μαλακάσα ;-)
    Ναι, κι εγώ άκουσα για πολύ κόσμο που πήγε και στις δύο.. και μάλιστα ήταν αρκετοί κι αυτοί που Μαλακάσα ήταν κυρίως για Fates και λιγότερο για Theater. Το αξίζουν, τρομερή μπάντα. Αν και νομίζω ότι η εμφάνισή τους στο Terra Vibe τους ψιλοαδίκησε, δεν ξέρω στο τέλος μου άφησε μια αίσθηση σα να ήταν εντελώς σαππορτ. Ίσως βέβαια να ήταν και το όλο σοκ που είδα για πρώτη φορά Theater, δεν ξέρω.

    ^ Ωραίο βιντεο Έλλη!! Πολύ καλός ήχος!
    Quietus
    Quietus
    Tarja Fan
    Tarja Fan


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 137
    Όνομα : Ioannis
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Inside the Ivory Tower
    Μέλος από : 30/07/2010

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Quietus Δευ Αυγ 15, 2011 7:35 am

    Ktn έγραψε:
    Quietus έγραψε:Έχω μεγάλη "τρέλα" με τους Fates και μια και είχα άδεια από την δουλειά το έκανα, συνάντησα και άτομα από Θεσσαλονίκη στην Λάρισα, πρέπει να ήταν και άλλοι από Αθήνα, δεν ήμουν ο μόνος «παλαβός» χα χα. Πρέπει να σε είδα, μέσα στον χαμό στην Μαλακάσα ;-)
    Ναι, κι εγώ άκουσα για πολύ κόσμο που πήγε και στις δύο.. και μάλιστα ήταν αρκετοί κι αυτοί που Μαλακάσα ήταν κυρίως για Fates και λιγότερο για Theater. Το αξίζουν, τρομερή μπάντα. Αν και νομίζω ότι η εμφάνισή τους στο Terra Vibe τους ψιλοαδίκησε, δεν ξέρω στο τέλος μου άφησε μια αίσθηση σα να ήταν εντελώς σαππορτ. Ίσως βέβαια να ήταν και το όλο σοκ που είδα για πρώτη φορά Theater, δεν ξέρω.

    ^ Ωραίο βιντεο Έλλη!! Πολύ καλός ήχος!

    Όπως και να το κάνουμε πλέον τα "μεγέθη" είναι διαφορετικά. Οι Fates έχουν να βγάλουν άλμπουμ εδώ και εφτά χρόνια, την τελευταία πενταετία κάνουνε δέκα live εμφανίσεις την χρονιά δύο στην Ελλάδα 2-3 σε φεστιβάλ στην Γερμανία και Ευρώπη και μερικές Αμερική. Σταθερό line-up δεν έχουν, το budget του συγκροτήματος θα το χαρακτήριζα "ερασιτεχνικό".
    Από την άλλη οι Dream Theater είναι από τις πλέον "εμπορικές" μπάντες στο metal, με μεγάλη εταιρεία πίσω τους, ενεργοί, συνεχώς κυκλοφορούν νέα άλμπουμ και κάνουν περιοδείες.
    Οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται με τίποτα αλλά δυστυχώς ακόμα και εγώ που είμαι fanboy των Fates θεωρώ ότι στους Dream Theater support πρέπει να παίζουν πλέον, ασχέτως αν προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο οι Fates.
    Θα δούμε αν τελικά το 2012 θα κυκλοφορήσει το περιβόητο αναμενόμενο άλμπουμ και ίσως με μια κανονική περιοδεία.
    TarjaPhoennix
    TarjaPhoennix
    Tarja Diamond Member
    Tarja Diamond Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3684
    Όνομα : Eλλη
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Minas Tirith
    Μέλος από : 07/06/2009

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από TarjaPhoennix Σαβ Αυγ 20, 2011 7:26 am

    thx para poly Antwnh tha egrafa k alla oi DT fhmizontai allwste gia ta
    megala tous kommatia,opote den xerw na tha m eftane h mnhmh ths mhxanhs..
    alla kati htan k auto Very Happy
    afedikoxalarwse6178
    afedikoxalarwse6178
    Tarja Gold Member
    Tarja Gold Member


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 1571
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Lost Northern Star // Βριλήσσια, Αθήνα
    Μέλος από : 12/12/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από afedikoxalarwse6178 Παρ Αυγ 26, 2011 4:41 am

    Να πηγαίνεις στον Κιάμο και να βλέπεις ΑΥΤΟ:



    εε όχι...
    Frozen_Angel
    Frozen_Angel
    Admin
    Admin


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 6789
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Thessaloniki-London-Komotini
    Μέλος από : 24/06/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Frozen_Angel Κυρ Αυγ 28, 2011 12:18 pm

    ^μπαρδον?
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Ktn Κυρ Αυγ 28, 2011 9:47 pm

    Έλα ρε Κιαμο. Πάντα το λεγα ότι αυτό το παιδί είναι προγκρέσσιβ \μ/

    Χαχαχαχα, κλαίω. Κυριολεκτικά.
    Frozen_Angel
    Frozen_Angel
    Admin
    Admin


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 6789
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Thessaloniki-London-Komotini
    Μέλος από : 24/06/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Frozen_Angel Δευ Αυγ 29, 2011 3:05 am

    egw akoma adynatw na katalavw peri tinos prokeite Razz
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Ktn Τρι Αυγ 30, 2011 12:12 am

    ..έλα τώρα που δεν κατάλαβες :b
    Frozen_Angel
    Frozen_Angel
    Admin
    Admin


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 6789
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Thessaloniki-London-Komotini
    Μέλος από : 24/06/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Frozen_Angel Τετ Αυγ 31, 2011 5:24 am

    synexizw na min sas pianw Razz kai poios einai autos sto video? cover kanei?
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Ktn Πεμ Σεπ 01, 2011 12:24 am

    Έλα ρε, αποκλείεται να μην ξέρεις τον Κιάμο. Αρνούμαι να το πιστέψω. :b

    Βασικά -προφανώς- το χε για εισαγωγή, πριν μπει το κανονικό του πρόγραμμα. Γιατί να παίζανε οι μουσικοί του Ytse Jam νομίζω ότι είναι κάμποσα βήματα πέρα από το απίθανο. Και τόσο κοντά στη στουντιακή βερζιον κιόλα
    afedikoxalarwse6178
    afedikoxalarwse6178
    Tarja Gold Member
    Tarja Gold Member


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 1571
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Lost Northern Star // Βριλήσσια, Αθήνα
    Μέλος από : 12/12/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από afedikoxalarwse6178 Πεμ Σεπ 01, 2011 7:41 am

    Κι όμως όταν έπαιζαν το Ytse Jam οι μουσικοί του Κιάμου πρίν βγεί, τους είδα πιό πορωμένους από οποιαδήποτε άλλη στιγμή του προγράμματος.
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Ktn Σαβ Σεπ 03, 2011 2:20 am

    Σπεκ στους μουσικούς του Κιάμου!

    Επίσης, το Dramatic Turn of Events "κυκλοφορεί" εδώ κι εκεί για όποιον ενδιαφέρεται. Γω δεν το έχω ακούσει ακόμα όσο θα ήθελα, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές.
    TarjaPhoennix
    TarjaPhoennix
    Tarja Diamond Member
    Tarja Diamond Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3684
    Όνομα : Eλλη
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Minas Tirith
    Μέλος από : 07/06/2009

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από TarjaPhoennix Σαβ Σεπ 03, 2011 9:30 pm

    kati liga p katafera na akousw einai arketa endiaferon Very Happy
    Frozen_Angel
    Frozen_Angel
    Admin
    Admin


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 6789
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Thessaloniki-London-Komotini
    Μέλος από : 24/06/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Frozen_Angel Δευ Σεπ 05, 2011 9:17 am

    afedikoxalarwse6178 έγραψε:Κι όμως όταν έπαιζαν το Ytse Jam οι μουσικοί του Κιάμου πρίν βγεί, τους είδα πιό πορωμένους από οποιαδήποτε άλλη στιγμή του προγράμματος.

    oi mousikoi pou paizoun syni8ws me olous autous einai metallades. Razz asxeto omws kai back to the topic. akousa kai egw kati psila. nomizw pws o magini itan mia poly kali epilogi telika!
    afedikoxalarwse6178
    afedikoxalarwse6178
    Tarja Gold Member
    Tarja Gold Member


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 1571
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Lost Northern Star // Βριλήσσια, Αθήνα
    Μέλος από : 12/12/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από afedikoxalarwse6178 Τρι Σεπ 06, 2011 5:24 am

    Frozen_Angel έγραψε:
    afedikoxalarwse6178 έγραψε:Κι όμως όταν έπαιζαν το Ytse Jam οι μουσικοί του Κιάμου πρίν βγεί, τους είδα πιό πορωμένους από οποιαδήποτε άλλη στιγμή του προγράμματος.

    oi mousikoi pou paizoun syni8ws me olous autous einai metallades. Razz

    Ναι ισχυεί. Μπορεί να μην τους αρέσει η μπουζουκοφάση αλλά είναι καλή επιλογή για να βγάλουν λεφτά.

    Ο Mangini απ' ότι ακούω από διάφορες κριτικές λέγεται ότι είναι καλύτερος σε τεχνική από τον Portnoy. Σε αυτό που μπορεί να υστερεί σε σχέση με τον Portnoy είναι η σύλληψη ίδιου επιπέδου ιδεών με του Portnoy όσον αφορά το συνθετικό κομμάτι.
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Ktn Τετ Σεπ 21, 2011 2:25 am

    So, μετά από αρκετές ακροάσεις, ο δίσκος μου αρέσει πάρα πολύ. Δυνατός, τεχνικός, progressive.. με δυο λέξεις, Dream Theater. Χωρίς να ξεφεύγουν εντελώς από τον -σκληρό, heavy, όπως θέλετε πείτε τον- ήχο των τελευταίων δίσκων, κοιτάνε λίγο προς τα πίσω ως προς το ύφος των συνθέσεων και το αποτέλεσμα τους δικαιώνει.

    Παικτικά, τα πάντα πηγαίνουν όπως θα τα περίμενε κανείς, με τον Mangini να καλύπτει όσο το δυνατόν καλύτερα το κενό του Portnoy, τον Petrucci να παραδίδει μαθήματα για άλλη μια φορά, τον Myung να κάνει τα δικά του, τον LaBrie να στέκεται στο ύψος του και τον Ruddess να δίνει ρεσιτάλ και να κλέβει λίγο περισσότερο τις εντυπώσεις σε σχέση με τους υπόλοιπους. Κυρίως γιατί μέχρι τώρα συνήθιζε να είναι απλά "συμπληρωματικός" -βάλτε κι άλλα εισαγωγικά ελεύθερα- στον ήχο της μπάντας, ενώ εδώ δίνει εντελώς τη δική του στάμπα στα κομμάτια.

    Τα οποία κομμάτια βρίσκονται όλα σε υψηλό επίπεδο, αν και προσωπικά ξεχώρισα λίγο περισσότερο τα Outcry (παπάδες), Breaking All Illusions (τιτανοτεράστιε Myung) και Build me Up, Break me Down (το χιτάκι), ενώ λιγότερη εντύπωση μου έκαναν οι μπαλάντες, με εξαίρεση το Beneath the Surface.

    κυκλοφόρησε και το κλιπ του On the Backs of Angels πριν από μερικές μέρες..

    ..πολύ καλή δουλειά πραγματικά.

    Και στο άσχετο, εδώ υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Portnoy από το Ελληνικό Rock Hard. Αξίζει.
    TarjaPhoennix
    TarjaPhoennix
    Tarja Diamond Member
    Tarja Diamond Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3684
    Όνομα : Eλλη
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Minas Tirith
    Μέλος από : 07/06/2009

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από TarjaPhoennix Κυρ Αυγ 24, 2014 10:06 pm

    Και απο την τελευταία τους δουλεια...Το αλμπουμ με το μαύρο εξώφυλλο ...Dream Theater ''Dream Theater'' το θεωρώ πιο σκοτεινό και καλύτερο απο το προηγούμενο ....Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται η τεχνική της μπάντας...

    Dream Theater - Σελίδα 5 2ed6wqa



    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από Ktn Δευ Σεπ 01, 2014 5:32 am

    Εμένα πάλι δε μου έκανε τόσο θετική εντύπωση, όσο περίμενα και ήθελα τουλάχιστον, το ομότιτλο.

    Προφανώς είναι δουλεμένος δίσκος κι έχει τα σημεία του, τι στο καλό για Theater μιλάμε, αλλά σε σύγκριση με το Dramatic Turn μου φάνηκε αρκετά πιο χαμηλά σα σύνολο. Η μόνη λέξη που μου έρχεται για να περιγράψω την κύρια αίσθηση που μου έβγαλε είναι "πιεσμένο". Ίσως να έφταιγε που οι απαιτήσεις μου ήταν αρκετά ψηλά, δε ξέρω. Από άποψη απόδοσης ωστόσο όλοι κινούνται στα συνηθισμένα τους επίπεδα, με τον Petrucci αναμενόμενα πιο μπροστά και τον Mangini να έχει δέσει πολύ όμορφα με τους υπόλοιπους.

    Ομολογουμένως κομμάτια σαν τα The Looking Glass, Enigma Machine και Surrender to Reason δεν κυκλοφορούν κάθε μέρα και το Along for the Ride μου άφησε αρκετά καλύτερες εντυπώσεις από τις πρόσφατες μπαλάντες τους - Wither excluded. Το Enemy από την άλλη, ενώ είναι αρκετά συμπαθητικό, δίπλα στα υπόλοιπα "χιτάκια" της μπάντας μου ακούγεται αρκετά πιο αδύναμο.

    Τέλος πάντων, ας περάσουν από τα μέρη μας και κακία δε τους κρατάμε.
    TarjaPhoennix
    TarjaPhoennix
    Tarja Diamond Member
    Tarja Diamond Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3684
    Όνομα : Eλλη
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Minas Tirith
    Μέλος από : 07/06/2009

    Dream Theater - Σελίδα 5 Empty Απ: Dream Theater

    Δημοσίευση από TarjaPhoennix Τρι Σεπ 02, 2014 8:32 am

    μακάρι να τους δούμε πάλι ...μετά το 11 στην Μαλακάσα μαζί με Fates Warning ήταν απίστευτο !!
    Εχει συμπαθητικά κομμάτια , αυτό που μου έκανε εντύπωση ηταν το intro 1ο κομμάτι του album ποσο dark και επικό ειναι !!!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μάης 10, 2024 4:44 am