Winter Storm Official Fan Club Greece

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

2 απαντήσεις

    The Agonist

    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    The Agonist Empty The Agonist

    Δημοσίευση από Ktn Τετ Φεβ 06, 2013 3:25 am

    The Agonist Agonist_Prisoners02

    Οι Agonist είναι ένα metalcore συγκρότημα από το Montreal του Καναδά. Από το 2004 που δημιουργήθηκαν μέχρι σήμερα έχουν κυκλοφορήσει τρεις στούντιο δίσκους, ένα mini-ep, τέσσερα singles και άλλα τόσα βίντεο.

    Ηχητικά εφόσον μιλάμε για metalcore, ξέρει κανείς τι στο περίπου να περιμένει. Χαμηλοκουρδισμένες κιθάρες, breakdowns, growling/ screaming φωνητικά, ίσως και κάποια καθαρά "πιασάρικα" ρεφραίν. Ωστόσο η προσέγγιση της μπάντας διαφέρει αρκετά από την πλειοψηφία των συγκροτημάτων που παίζει αυτό το στυλ, ακόμα και από εκείνα που έχουν γυναίκες στο μικρόφωνο (βλ. In This Moment). Έτσι, εκεί που οι περισσότεροι αρκούνται στα παραπάνω, οι Agonist προσθέτουν κάποια πιο "συμφωνικά" στοιχεία, στο στυλ των Cradle ή των Dimmu, κάποια πιο "σκανδιναβικά" ως προς τις κιθάρες και γενικά επικεντρώνονται περισσότερο στο "metal" κομμάτι.

    Ιδιαίτερη αναφορά αξίζει η Alissa White-Gluz, τόσο για τον τρόπο που συνδυάζει καθαρά και brutal φωνητικά, αλλά πολύ περισσότερο για το attitude της, που φαίνεται μέσα κι από τους στίχους της, οι οποίοι δεν αναλώνονται σε "no rhyme-no reason"/ "die-die-die" θεματολογίες, αλλά αναφέρονται σε πιο προσωπικο-οικολογο-κοινωνικά ζητήματα.

    TarjaPhoennix
    TarjaPhoennix
    Tarja Diamond Member
    Tarja Diamond Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3684
    Όνομα : Eλλη
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Minas Tirith
    Μέλος από : 07/06/2009

    The Agonist Empty Απ: The Agonist

    Δημοσίευση από TarjaPhoennix Κυρ Αυγ 24, 2014 9:54 pm

    η Ελληνίδα Βίκυ Ψαράκη! Η frontwoman των E.V.E. ανακοινώθηκε από τους The Agonist ως η αντικαταστάτρια της AlissaWhite – Gluz, η οποία μόλις ανακοινώθηκε από τους Arch Enemy!

    Αναλυτικά οι The Agonist αναφέρουν:

    “Σήμερα έπειτα από τρία άλμπουμ και αμέτριτες περιοδείες χωρίσαμε τους δρόμους μας με την τραγουδίστρια Alissa White-Gluz. Ευχόμαστε στην Alissa τα καλύτερα με τους Arch Enemy και τις μελλοντικές τους προσδοκίες”.

    “Αυτό είναι το ξεκίνημα ενός νέου κεφαλαίου για τους The Agonist. Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε την προσθήκη του νεότερου μέλους της οικογένειας μας. Δώστε ένα θερμό καλωσόρισμα στην ταλαντούχα τραγουδίστρια Βίκυ Ψαράκη!”

    The Agonist 11h9qag

    The Agonist 2af04n

    απο την καινούρια τους δουλειά με την Βίκυ



    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    The Agonist Empty Απ: The Agonist

    Δημοσίευση από Ktn Δευ Αυγ 25, 2014 10:39 am

    Η αλήθεια είναι ότι όταν το είχαν πρωτοανακοινώσει μου είχε στραβοκάτσει αρκετά. Θεωρώ τους Agonist ως μια από τις πιο αξιόλογες μπάντες στον ευρύτερο χώρο του metalcore, και σίγουρα η White-Gluz είχε μεγάλο ρόλο στη μπάντα, τόσο στη μουσική όσο και στους στίχους, οπότε όσο να 'ναι η αλλαγή μου είχε δημιουργήσει αρκετές αμφιβολίες.

    Κρίνοντας από το Ep που έβγαλαν πάντως, φαίνεται να συνεχίζουν όσο πιο κοντά στο ύφος του Prisoners, οπότε δεν παραπονιέμαι. Και η Vicky φαίνεται να στέκεται αρκετά καλά. Μακάρι να 'χουμε και την ευκαιρία να τους δούμε κι απ' τα μέρη μας
    TarjaPhoennix
    TarjaPhoennix
    Tarja Diamond Member
    Tarja Diamond Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3684
    Όνομα : Eλλη
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Minas Tirith
    Μέλος από : 07/06/2009

    The Agonist Empty Απ: The Agonist

    Δημοσίευση από TarjaPhoennix Τρι Αυγ 26, 2014 11:01 am

    ξέρεις τα κλασσικά που γίνονται καθε φορά πρωην με νυν ...ας δώσουμε στην κοπέλα λίγο χρόνο και ασ μην ξεχνάμε οτι μια Ελληνίδα ειναι σε μια μεγάλη μπάντα ..εχει ολα τα φόντα .....και εμενα στην αρχη κάτι δεν μ αρεσε αλλα μετα που άκουσα και αλλα κομμάτια άλλαξα γνώμη.
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    The Agonist Empty Απ: The Agonist

    Δημοσίευση από Ktn Τετ Αυγ 27, 2014 3:01 am

    Καλά ναι, προφανώς και χρόνο θα πάρει και ευκαιρίες, δεν τίθεται ζήτημα. Το γεγονός ότι είναι Ελληνίδα δε μου λέει ιδιαίτερα πολλά, το γεγονός ότι φαίνεται να το 'χει και ότι μέχρι τώρα έχει σταθεί σοβαρά και χωρίς υπερβολές ή ποζεριές μου λέει πολλά περισσότερα. Μακάρι να δέσουν ωραία με τη μπάντα, γιατί και οι δύο πλευρές το αξίζουν.

    Για δίσκο δεν έχω δει να έχουν ανακοινώσει κάτι συγκεκριμένο, φαντάζομαι ότι δε θα αργήσουν πολύ
    TarjaPhoennix
    TarjaPhoennix
    Tarja Diamond Member
    Tarja Diamond Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3684
    Όνομα : Eλλη
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Minas Tirith
    Μέλος από : 07/06/2009

    The Agonist Empty Απ: The Agonist

    Δημοσίευση από TarjaPhoennix Τετ Αυγ 27, 2014 3:49 am

    ουτε εγω δεν εχω ακουσει κατι για τον καινουριο ...στα live απ οσο εχω ακουσει (you tube) στέκεται μια χαρα...

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μάης 09, 2024 10:38 pm