Winter Storm Official Fan Club Greece

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

2 απαντήσεις

    The tech-thread

    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    The tech-thread Empty The tech-thread

    Δημοσίευση από Ktn Τετ Νοε 09, 2011 3:49 am

    Νέα, προτάσεις, συζήτηση και τα πάντα όλα σχετικά με την τεχνολογία γενικά, δω. Υπάρχει ένα παρόμοιο τοπικ για κινητή τηλεφωνία, αλλά εδω δεν υπάρχει περιορισμός. Pcs, tablets, ebooks, προγράμματα, εφαρμογές, προβλήματα...

    Για να κάνω την αρχή,
    Asus Transformer Prime
    The tech-thread ASUS-Transformer-Prime-front-double-cropped
    The tech-thread ASUS-Eee-Pad-Transformer-Prime-docked-Amethyst-Gray-cropped
    The tech-thread ASUS-Eee-Pad-Transformer-Prime-with-dock-Amethyst-Gray-cropped
    ..στη βασική ιδέα είναι το πρώτο quad-core tablet, που όμως μπορεί να δουλέψει και ως netbook, χαρη στη βάση-πληκτρολόγιο με την οποία πάει πακέτο. Όπως είναι στην τρίτη εικόνα, αλλά αφού το "κουμπώσεις" σα να λέμε. Λεπτομέρειες, χαρακτηριστικά και μπλαμπλα εδώ. Περάστε και θαυμάστε. Το θέλω, το ποθώ, το αγαπώ, άγιε μου βασίλη *αγγελάκι* Razz
    Fallen angel
    Fallen angel
    Admin
    Admin


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3178
    Όνομα : Κοραλία
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Σ' αυτή την έρημη γωνιά που μας γεννήσαν...
    Μέλος από : 24/06/2008

    The tech-thread Empty Απ: The tech-thread

    Δημοσίευση από Fallen angel Δευ Δεκ 26, 2011 6:37 am

    Είμαι εντελώς απελπισμένη, οπότε θα γράψω εδώ το πρόβλημά μου -μήπως μπορεί κανείς φιλεύσπλαχνος να βοηθήσει- κι ας πέσει κάτω..

    Το Photoshop μου έχω καταστρέψει το νευρικό σύστημα. Χρησιμοποιώ το CS3, αλλά δοκίμασα και μια portable του CS5 και το πρόβλημα επιμένει, οπότε λογικά δεν είναι θέμα έκδοσης. Τις τελευταίες μέρες όταν πάω να κάνω import video frames για να κάνω gif ή αν πάω να αποθηκεύσω video ή gif ή οτιδήποτε σχετικό σταματάει να αποκρίνεται. Απλά. Έκανα όλα τα update της έκδοσης. Επίσης έκανα reset στις ρυθμίσεις. Μετά από εκτενή αναζήτηση στο google κατέληξα ότι φταίει ο driver της κάρτας γραφικών. Έκανα update όχι μόνο στην κάρτα γραφικών, αλλά σχεδόν σε όλους τους driver του laptop. Επίσης έσβησα το Quicktime και εγκατέστησα την έκδοση 7.5.5 που θεωρείται λέει ασφαλής, γιατί οι πιο πρόσφατες έχουν κάποιο θέμα. Και έβαλα σε off το hardware acceleration στο Quicktime. Δεν δούλεψε τίποτα.


    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    The tech-thread Empty Απ: The tech-thread

    Δημοσίευση από Ktn Πεμ Δεκ 29, 2011 5:13 am

    Γενικά η αλήθεια είναι ότι οι κάρτες γραφικών από λαπτοπ δεν έχουν την καλύτερη φήμη για το πώς συνεργάζονται με προγράμματα, αλλά δω κάτι τέτοιο δεν παίζει, γιατί τότε θα κολλούσε συνεχώς το φωτοσοπ. First guess, μπορεί να παίζει κάποια ασυμβατότητα του φωτοσοπ με το αρχείο του βίντεο. Αν είναι αυτό, ούτε η αλλαγή έκδοσης βοηθάει (αν δεν το χουν φτιάξει στην επόμενη) ούτε οι drivers. Αλλά αν το βίντεο είναι avi, wmv ή κάτι που δεδομένα "παίζει" στο ps τότε το ξεχνάμε κι αυτό.

    Κει που θα πόνταρα περισσότερο εγώ είναι σκάει το λαπτοπ, λόγω μνήμης. Ειδικά αν το βίντεο που πας να κάνεις import είναι μεγάλο σε μέγεθος, βαλε ότι το φωτοσοπ από μόνο του σου τρώει άπειρη μνήμη, μετά δε θέλει και πολύ. Ειδικά αν έχεις 2G ή πιο κάτω ram, I think we have a winner :b
    Fallen angel
    Fallen angel
    Admin
    Admin


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3178
    Όνομα : Κοραλία
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Σ' αυτή την έρημη γωνιά που μας γεννήσαν...
    Μέλος από : 24/06/2008

    The tech-thread Empty Απ: The tech-thread

    Δημοσίευση από Fallen angel Πεμ Δεκ 29, 2011 6:44 am

    Θενξ..! Φφφ.. δεν ξέρω, μάλλον δεν είναι τίποτα από τα δύο.. Σίγουρα δεν είναι ασυμβατότητα της μορφής, γιατί πρώτα το μετατρέπω σε .mov που είναι το μόνο που δέχεται στάνταρ το photoshop, .avi και τέτοια δεν τα άνοιγε εξαρχής.. Ίσως είναι το δεύτερο, δεν λέω το λάπτοπ δεν πετάει κιόλας, αλλά το βίντεο το κόβω σε κλιπ δευτερολέπτων πρώτα οπότε πόση ρημαδομνήμη να τρώει πια; Και η ram είναι 3.. Δεν ξέρω, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά, βρήκα μια πιο μπακαλίστικη λύση με την βοήθεια του vlc.. φαντασία να υπάρχει. Razz
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    The tech-thread Empty Απ: The tech-thread

    Δημοσίευση από Ktn Πεμ Δεκ 29, 2011 7:26 am

    Ναι, έτσι όπως το θέτεις τώρα, μάλλον δεν είναι τίποτα απ' τα δύο που είπα. Αν ήταν 2G η ραμ και έβαζες κανα σχετικά μεγάλο βίντεο, τότε θα είχε λογική να κράσαρε, αλλά έτσι οι πιθανότητες είναι λίγες. Να ζεσταίνεται πολύ και να σκάει γι' αυτό, ούτεν καν, οπότε δεν ξέρω. Περίεργα πράγματα.

    Αλλά αυτό που λες, φαντασία να υπάρχει και οι δυσκολίες ξεπερνιούνται :b

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 11:37 am