Winter Storm Official Fan Club Greece

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

+2
*Missing Angel*
Ktn
6 απαντήσεις

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από Ktn Παρ Ιουν 04, 2010 3:22 am

    Φωτια να πέσει να μας κάψει.. δεν υπήρχε τόσο καιρό topic για τους GnR. Όχι ότι κι εμένα η ιδέα μου ήρθε λόγω των Roses, αλλά λέω. :b

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Gunsnroses
    Για όσους δεν έχουν ιδέα -θα έπρεπε να ντρέπεστε- οι GnR είναι μια απ' τις καλύτερες hard rock μπάντες που υπήρξαν, και κατά μια έννοια υπάρχουν. Έχουν κυκλοφορήσει ουσιαστικά 4 studio albums (Appetite for Destruction -απ' το οποίο είναι και η παραπάνω φωτογραφία-, Use Your Illusion I & II, Chinese Democracy), ένα live (Live Era), μια συλλογή με επανεκτελέσεις (Spaghetti Incident), ένα best-of και άπειρα ανεπίσημα live dvd. Για τα περί μελών-δίσκων-γεγονότων κτλ, κάντε μια βόλτα από την τιμημένη wikipedia και θα κατατοπιστείτε πλήρως.

    Κατά τα άλλα, τρεις από τους original Guns, o Slash, o Duff McKagan και ο Matt Sorum, σχημάτισαν το 2003 τους Velvet Revolver, που κυκλοφορησαν δυο album, με τον Scott Weiland στα φωνητικά, ο οποίος τους άφησε το 2008, και από τότε ψάχνουν για αντικαταστάτη.

    Στα πιο πρόσφατα τώρα, πριν μερικούς μήνες, κυκλοφόρησε ο solo δίσκος του Slash, που περιέχει 14 κομμάτια και πολλές guest εμφανίσεις, από τον Ozzy και τον Lemmy μέχρι την Fergie και τον Rocco Deluca. Με μια λέξη, το album είναι τέλειο. Κλασικό hard rock, με πολλά "νεοτεριστικά" στοιχεια, που ακούγεται φρέσκο ως εκεί που δεν πάει. Με εξαίρεση ένα-δυο κομμάτια, ο δίσκος είναι ένα απίστευτο highlight, και έχει βάλει χαλαρά υποψηφιότητα για τα καλύτερα της χρονιάς. Για soundtrack του καλοκαιριού πάει χωρίς δεύτερη σκέψη. Ένα απλό παράδειγμα, το κομμάτι με τον Kid Rock:

    When seasons chaaange, memories remaaaiin...
    I hold on, because I won't let go.. even though I know there's solitude below...
    *Missing Angel*
    *Missing Angel*
    Tarja Bronze Member
    Tarja Bronze Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 812
    Όνομα : Κορίνα Νο2
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Αθήνα
    Μέλος από : 02/11/2008

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από *Missing Angel* Παρ Ιουν 04, 2010 7:04 am

    Φωτια να πεσει να μας καψει εντελώς όμως. Surprised Razz

    Well, τι να ειπώ για τους Gn'R...Τι να πρωτοειπώ δηλ.
    Ειναι σχεδόν παιδικό βίωμα. Razz
    Το Appetite for Destruction, νομιζω, οτι ειναι το αγαπημένο μου. hmmm Με μικρη πάντως διαφορά απ'το Use your illusion II .
    Fallen angel
    Fallen angel
    Admin
    Admin


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 3178
    Όνομα : Κοραλία
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Σ' αυτή την έρημη γωνιά που μας γεννήσαν...
    Μέλος από : 24/06/2008

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από Fallen angel Παρ Ιουν 04, 2010 8:42 am

    Το Appetite for Destruction νομίζω πως είναι απ' τα πιο ιστορικά album γενικότερα.. και το Spaghetti Incident πολύ ενδιαφέρον. Τους Velvet Revolver δεν τους έχω ακούσει σχεδόν καθόλου, όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο, απλά αν μπορώ να το πω έτσι..δεν έτυχε. Razz

    Ο δίσκος του Slash μου άρεσε πάαρα πολύ! Πολύ δυνατός!

    Πάντως, για κάποιο λόγο σε μεγαλύτερο βαθμό οι Gn'R συνήθως με συντροφεύουν πολύ περισσότερο το καλοκαίρι, αν και δεν έχουν κάτι χαρακτηριστικά καλοκαιρινό. Razz
    Frozen_Angel
    Frozen_Angel
    Admin
    Admin


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 6789
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Thessaloniki-London-Komotini
    Μέλος από : 24/06/2008

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από Frozen_Angel Παρ Ιουν 04, 2010 9:45 am

    tolmas k vazeis guns sto idio topic me velvet re ierosyle? XD Laughing
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από Ktn Σαβ Ιουν 05, 2010 8:45 am

    ^ Και γιατί να μην τους βάλω περικαλώ; Στο κάτω κάτω, "πιο Guns" είναι από τους σημερινούς Roses, που μόνο ο Axl και ο Reed έχουν μείνει από το αρχικό line-up. Razz

    Βασικά κι εγώ το παθαίνω αυτό που λες Κοραλία.. δεν ξέρω γιατί, αλλά, οι GnR μου κολλάνε πολύ με το καλοκαίρι, για έναν περίεργο λόγο. Για παράδειγμα, χωρίς να έχει κάτι το "καλοκαιρινό", το Paradise City με βάζει άνετα στο κλίμα.

    Και ακριβώς το ίδιο έπαθα με το δίσκο του Slash.. είναι τόσο.. τόσο.. δεν μπορώ να το περιγράψω, αλλά είναι πάρα πολύ απ' αυτό. Laughing
    Frozen_Angel
    Frozen_Angel
    Admin
    Admin


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 6789
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Thessaloniki-London-Komotini
    Μέλος από : 24/06/2008

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από Frozen_Angel Σαβ Ιουν 05, 2010 8:55 am

    ^apisteeeeeeeeeeeeee foutia na se kapsei reeeeeeeeeee. pou vazeis sto idio sakouli slash k duff me axl Razz aei na xa8eis pia Laughing

    ma ousiastika to rock pou paizoun kollaei se party stis paralies me imigymnos xoreutes haha Razz
    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από Ktn Πεμ Ιουν 10, 2010 10:57 am

    ^ Δε φταιω εγώ.. αυτοί φτιαξανε μαζί τους GnR. Razz

    Για το "καλοκαιρινό" θέμα ακόμα δεν έχω πειστεί πλήρως.. αλλά στο κομμάτι του party πάντως συμφωνούμε απολύτως. Είναι από τις καλύτερες επιλογές -ίσως η καλύτερη- για μουσική υπόκρουση σε μπύρες και τραλαλα καταστάσεις γενικότερα. Δοκιμασμένο. Laughing
    Dark Elenaki
    Dark Elenaki
    Tarja Fan
    Tarja Fan


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 120
    Όνομα : Ελενα
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Greece
    Μέλος από : 18/09/2010

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από Dark Elenaki Τρι Σεπ 21, 2010 6:00 am

    Ktn
    Ktn
    Mod
    Mod


    Άντρας
    Αριθμός μηνυμάτων : 2029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : The Quiet Place [Βόλος]
    Μέλος από : 01/07/2008

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από Ktn Τρι Σεπ 21, 2010 8:59 am

    ^ Κομματάρα.. απ' τις καλύτερες μπαλλάντες που έχουν γραφτεί ποτέ.

    Έπισης, άσχετο, αλλά αυτή την περίοδο ο Slash έχει βγει σε τουρνε μαζί με την μπάντα του και τον Myles Kennedy των Alter Bridge στα φωνητικά, για την προώθηση του προσωπικού του album. To setlist είναι μια μίξη από τα πιο δυνατά σημεία του Slash, ένα mini-greatest-hits από Roses, 2-3 κομμάτια από Velvet Revolver και Snakepit και αν λάχει, καμια επανεκτέλεση σε κάποιο κλασικό ροκ κομμάτι, σαν το Communication Breakdown των Zeppelin. Ωραία πράγματα κοινώς. Τα οποία σιγά μην δούμε από τα μέρη μας.

    Χαρακτηριστικά, το λατρεμένο Civil War:

    Υγ: οι Αυστραλοί είναι πολύ κρίμα.. ούτε στην αρχή δεν ακούγεται sing-along. Τστστστς Razz
    NIGHTWALKER
    NIGHTWALKER
    Tarja New Member
    Tarja New Member


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 72
    Όνομα : Λία
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Θεσσαλονίκη
    Μέλος από : 31/08/2010

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από NIGHTWALKER Τρι Σεπ 21, 2010 10:25 am

    Τέλεια ιδέα το θέμα των Guns n' Roses! Μεγάλωσα με τα τραγούδια τους και το Appetite for Destruction είναι λατρεμένο album, με μικρή διαφορά πάντως από τα υπόλοιπα...έχω μάλιστα το album με το original εξώφυλλο. Τι μου θύμισες...ΛΆΤΡΕΥΑ τους Guns!!!Iδιαίτερη αδυναμία είχα στον Axl Guns n' Roses, Velvet Revolver etc 743260 τι φωνή, τι παρουσία, τι απίστευτη τρέλα.!!! Τώρα ακουσα το album του Slash(ΘΕΟΣ!!!) και όντως είναι πολύ δυνατά κομμάτια.Θα φροντίσω να το αποκτήσω το συντομότερο.
    Έλενα, ΤΈΛΕΙΟ το Don't cry -κομματάρα...προσωπικά έχω μια φοβερή αδυναμία στο Patience και το Estranged και φυσικά το Sweet child of mine Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Icon_biggrin
    Dark Elenaki
    Dark Elenaki
    Tarja Fan
    Tarja Fan


    Θηλυκό
    Αριθμός μηνυμάτων : 120
    Όνομα : Ελενα
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Greece
    Μέλος από : 18/09/2010

    Guns n' Roses, Velvet Revolver etc Empty Απ: Guns n' Roses, Velvet Revolver etc

    Δημοσίευση από Dark Elenaki Τετ Σεπ 22, 2010 8:38 am

    Nai!! kai to Sweet child of mine einai foveroo!!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 11:55 am